strona główna patron historia parafii nabożeństwa duszpasterze kościół grupy parafialne e-mail ogłoszenia "Szczęść Boże" ciekawe strony różności


    Historia parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe zaczyna się w marcu roku 1981. Wtedy to ówczesny proboszcz parafii w Bonisławiu, ks. Romuald Jaworski, dostał od księdza biskupa Bogdana Sikorskiego propozycję objęcia probostwa w nieistniejącej jeszcze nowej parafii w Płońsku (do tej pory całe miasto przynależało do jednej parafii – św. Michała Archanioła).

    Po pozytywnej odpowiedzi księdza Jaworskiego rozpoczął się etap intensywnych starań o utworzenie owej parafii. Na początku należało ustalić tytuł i patrona parafii oraz wybrać odpowiednie miejsce na budowę kościoła. 20 marca uzgodniono, że patronem parafii będzie, jeszcze wtedy błogosławiony, Maksymilian Maria Kolbe. Wcześniej ustalono razem z księdzem dziekanem Stanisławem Kowalczykiem podział Płońska na dwie parafie wzdłuż rzeki Płonki.

    7 czerwca 1981 r. ks. Romuald Jaworski otrzymał dekret erekcyjny nowej parafii oraz nominację na jej proboszcza.

    12 lipca 1981 roku parafia św. Maksymiliana rozpoczęła swą działalność. A ponieważ na wykupionym wcześniej placu nie było kościoła, więc Mszę św. odprawiono przy prowizorycznej kaplicy. Jednak jeszcze przez jakiś czas, w dni powszednie, Msze święte odprawiane były tylko w starej parafii, natomiast w niedziele i święta również w nowej. Dopiero na początku sierpnia przywieziono części baraku, który miał służyć jako tymczasowy kościół.

    16 listopada do nowopowstałej parafii przyjechał z wizytacją ksiądz biskup Sikorski, który poświęcił kościół Matce Boskiej Ostrobramskiej.

    10 października roku 1982 był bardzo ważnym dniem dla całej parafii, bowiem tego dnia odbyła się w Rzymie kanonizacja jej patrona - ojca Maksymiliana. W uroczystościach uczestniczył ksiądz proboszcz Jaworski. Parafia otrzymała jako relikwię włos z brody ojca Kolbe.

    Po dwóch latach istnienia parafii, 8 czerwca 1983 roku, otrzymano pozwolenie na rozpoczęcie budowy nowego kościoła. W prace przy budowie świątyni zaangażowani byli w dużej mierze sami parafianie, a każdego miesiąca odprawiano Mszę św. w intencji pracujących.

    W grudniu księża mogli już wprowadzić się do nowej plebanii, która została poświęcona przez księdza biskupa Sikorskiego.

    Wraz z postępami przy budowie parafia rozwijała się również duchowo. Powstawały kolejne grupy modlitewne, kółka różańcowe. Założono „Ruch Trzeźwości św. Maksymiliana Kolbe”, którego członkowie zobowiązali się do zachowania całkowitej abstynencji od alkoholu. Również, po licznych prośbach, otrzymano zgodę na budowę domu parafialnego.

    15 sierpnia 1990 roku odbyła się uroczysta ceremonia przejścia do nowego kościoła. Jednak jeszcze do świąt Bożego Narodzenia w dni powszednie odprawiano Msze tylko w starym budynku.

    Od października 1991 roku zaczęła ukazywać się gazetka parafialna „Szczęść Boże”.

12 czerwca 1994 roku ksiądz biskup Zygmunt Kamiński dokonał uroczystej konsekracji nowej świątyni.

    Po kilku latach pracy w Domu parafialnym im. św. s. Faustyny zaczął funkcjonować Zakład Opiekuńczo – Leczniczy.

    Prace budowlane zostały praktycznie zakończone, życie parafialne zaczęło kwitnąć.

    Jednak wtedy nadeszły ciężkie dni dla naszego księdza proboszcza - ks. Romualda Jaworskiego. Po długiej, pełnej cierpienia, chorobie zmarł 14 czerwca 2001 roku w dzień Bożego Ciała. Pogrzeb odbył się 16 czerwca. Uczestniczyli w nim biskupi płoccy – ks. bp. Stanisław Wielgus i ks. bp. Roman Marcinkowski oraz około 300 kapłanów i rzesze parafian.

    Nowym proboszczem został ks. Mirosław Tabaka, którego ingres odbył się 29 lipca 2001 roku.